Garšaugi un to pielietojums
Garšaugi podos vai kastēs?Vienalga kur ,galvenais ir pareiza augsne un konteineru izmēri atbilstoši auga prasībām.
Smukās vai parastās?
Izvēle audzētāja ziņā,galvenais ,lai traukam ir drenāžas caurumi apakšā.
Arī daudzos imitētos[piemēram izskatās kā māls ,bet ir plastmasa] podos viss labi aug.
Ilgtermiņā uz ziemu iesakām siltinātas koka kastes ar labu drenāžu.
Vienkāršai audzēšanai paši izvēlamies plastmasas un māla traukus.
Pārsvarā, mums laukos ,viss aug dobēs.
Konteinerdārzi ir vairāk domāti pilsētvidei.
Kā sagatavot augsni un stādīt?
- Podā apakšā ber keramzītu vai granti– apmēram vienu trešdaļu (frakcija atkarīga no tā, cik liela ir tilpne un augs). Pēc tam liek augsni –substrātu, melnzemi vai dārza zemi – un kādu organisko mēslojumu,
bet jāskatās pēc konkrētā auga īpatnībām.[dārza veikalos tagad ir dažādu dzīvnieku mēslu granulas]
Neatkarīgi no tā, kāda veida konteineru izmantojat, pārliecinieties, ka apakšā ir caurumi drenāžai, lai augu saknes nestāvētu ūdenī.
Lielākajai daļai augu ir nepieciešami konteineri/podi/kastes kuru dziļums ir vismaz no 20+cm, lai nodrošinātu atbilstošu sakņu augšanu - Augsne nedrīkst būt smaga, tai jābūt vieglai, drenējošai.
- Ja uzlej ūdeni un tas neiesūcas, zeme uzreiz ir jāmaina.
- Stādot nedrīkst ierakt augus par dziļu.
- Jāskatās, lai starp auga sakņu sistēmu un poda malu būtu brīva vieta, – tiklīdz pods ir pilns ar saknēm, kas pieskaras tā malai, augs var izsalt ziemā un izkalst vasarā.
- Pēc iestādīšanas augsnes virskārtai vērts uzlikt mulčas kārtu,( mulča ir augu valsts izcelsmes materiāli: koku mizas un šķelda, zāģu skaidas, priežu čiekuri, kūdra, komposts, salmi, lapas un svaigi pļauta zāle.
u.c) lai augsne neizžūst.
Augsne puķu podā ar laiku kļūst sterila, tajā vairs nav mikrobioloģiskās vides, kas var atjaunoties, kā tas notiek dobē, tāpēc augi jābaro.
Ko ņemt vērā, kombinējot augus?- Jāatceras, ka katram augam ir savs vēlamais augsnes pH līmenis.
Optimālais pH koeficients lielākajai daļai augu svārstās no pH 5,0 līdz 7,0.
Ja augu, kas mīl skābu, ieliks sārmainā augsnē vai otrādi, tas neizdzīvos. Zem ph 5 mīl visi skujeņi,mellenes,kā arī rododendri .Ph noteikšanai augsnē var nopirkt augsnes skābuma testu komplektus dārzkopibas veikalos.
Rozmarīns - Nedrīkst vienā podā salikt mitrumu mīlošus augus un tos, kuriem labāk patīk sausums, piemēram, lavandu kopā ar gurķu mētru.
- NEIESAKA daudzgadīgos augus kombinēt ar viengadīgām puķēm un garšaugiem, jāņem vērā, ka daudzgadīgos baro diezgan skopi, bet viengadīgos parasti palutina ar mēslojumu katru nedēļu. Tāpēc no šīm kombinācijām jāuzmanās, jo daudzgadīgo augu nedrīkst pārbarot, citādi tas nebūs gatavs ziemai un aizies bojā.
Garšaugus var nogriezt vairākas reizes sezonā;
No garšaugu podiņiem izveidota dārza varēsi baudīt ražu un smaržu visu vasaru.
Garšaugu dārzam patīk gaišs un silts balkons vai terase.
Lai garšaugi izaugtu kupli un blīvi, tie ir jāgalotņo.
Galotnes var izmantot jaunu augu audzēšanai vai arī uzreiz izmantot tējās, salātos un citur ,pēc katra vajadzības.
Podos audzējamo augu vidū populāri ir maurloki, timiāns , salvija,rozmarīns,raudene,pētersīļi un daudzi citi garšaugi. Garšaugi ''Vizbuļos''Katrs garšaugs agrāk vai vēlāk zied.
Pārsvarā garšaugu ziedi ir no baltas krāsas līdz tumši violetai/zilai.
Izņemot piemēram, sarkanziedu ''Pino'' Ananāsu salvija ,kas ir labs akcents jebkuram garšaugu dārzam,bez tam tā labi garšo tējās un smaržo pēc ananāsa.
Labs risinājums garšaugu toveros iestādīt vai iesēt kādu no ēdamajām puķēm,kā:klinģerītes,samtenes,lavanda un daudzas citas skatīt; Ēdamie ziedi
Sākot ar aprīļa vidu vai agrāk piedāvāsim dažādu izmēru ,komplektāciju un pielietojuma garšaugu podus.kastes un toverus mūsu mājas lapā sadalā:
Garšaugi
Pielietojums
Garšaugu eļļa;
Rozmarīna garšaugu sālsŅem sāls dzirnaviņas un ieber tajās rupjos rozā Himalaju sāls graudiņus (var arī citu sāli, bet rozā graudi izskatās skaisti!), kā arī izkaltētas un sīki (svarīgi, lai neķeras dzirnaviņu mehānismā) sakapātas rozmarīna skujiņas. Viss! Lieto uz veselību – rozmarīns ne tikai piešķir savu aromātu, bet satur arī vērtīgus antioksidantus.
- Jāatceras, ka katram augam ir savs vēlamais augsnes pH līmenis.
Optimālais pH koeficients lielākajai daļai augu svārstās no pH 5,0 līdz 7,0.
Ja augu, kas mīl skābu, ieliks sārmainā augsnē vai otrādi, tas neizdzīvos. Zem ph 5 mīl visi skujeņi,mellenes,kā arī rododendri .Ph noteikšanai augsnē var nopirkt augsnes skābuma testu komplektus dārzkopibas veikalos.
Garšaugu ūdens:
- Ņemam;
Dievkociņa krūma lapiņas,
Ananāsu salviju,
Apelsīnu piparmētru.. Vēl ūdenim piespiež mazliet laima vai citrona sulas vai arī ieslidina pudelē citrusaugļu daiviņas.Medus ar vērmelēm.
Vērmele(te var lietot jebkuru no vērmeļu dzimtas augu ,piemēram dievkociņu,kolas zāli,vērmeli,estragonu) uzlabo gremošanu, tam piemīt arī nomierinoša iedarbība un asinsspiedienu pazeminoša darbība. Svaigus vērmeļu grupas augus sakapā un iemaisa medū, lieto pēc ieskatiem – var ar sieriem, var uz maizītes, var pie tējas.
Kulinārijā:
Viens timiāna zariņš – un dārzeņu sautējums iegūst smalkumu.
Tāpat timiānu liek pie aknu, gaļas,zivs un medījuma ēdieniem.
Tas lieliski bagātina sēņu, pākšaugu, Pupas un zirņi ,un siera garšu.
To izmanto, aromatizējot etiķus un eļļas.
Lieliski sader ar Pētersīļi un . sakņu selerija
Kāpēc garšaugus audzēt pašam nevis pirkt tos veikalos? -
Garšaugus vislabāk plūkt dārzā neilgi pirms maltītes, bet, ja laiks ir karsts, tad vislabāk – no rīta, kad augi ir vissvaigākie,jo ilgāk tie ir kaut kur glabājušies,jo tiem ir mazāk smaržas un garšas(aktīvo vielu)
Garšaugi ar spēcīgu, asu aromātu (baziliks, kressalāti, pupumētra, timiāns, rozmarīns) ēdienam jāpievieno nelielās devās, bet maigākie (dilles, pētersīļi, estragons) – lielākās.