Rozmarīns
Rozmarīns (Rosmarinus officinalis) ir daudzgadīgs, mūžzaļš puskoks, kas nāk no Vidusjūras
Rozmarīns pie mums dārzā nepārziemo, tāpēc rudenī to noteikti pārstāda traukā un nes telpās. Pēc iestādīšanas traukā augam apmēram par trešdaļu saīsina jaunās atvases. Rozmarīns nav kaprīzs, tas labi pārziemo arī patumšās telpās. Pavasarī to atkal izstāda dārzā. Mūsdienās zālīšu pazinēji rozmarīnu lieto žultspūšļa un aknu slimību ārstēšanā. Rozmarīnam piemīt antiseptiska iedarbība, kas palīdz cīnīties ar gripu, vīrusiem un saaukstēšanos.. Jūs varat to audzēt podos, saulainā palodzē vai uz balkona, kur tas paralēli darbotos kā herb un dekoratīvie augi. Rozmarīna latīniskais nosaukums ir Rosmarinus officinalis, un tulkojumā šis vārds nozīmē "jūras rasa",
Rozmarīns pirmām kārtām ir svarīgs garšvielu garšaugs Vidusjūras virtuves ēdienos
Šo augu izmanto arī augu izcelsmes zālēs. Tas satur C un A vitamīnus, flavonoīdus, ēte Tautas medicīnā, pateicoties rozmarīna pretiekaisuma un antibakteriālajām īpašībām, ko nodrošina rozmarīnskābe, šā garšauga tēju lieto, lai veicinātu brūču dzīšanu, bet mūsdienās ir izpētīts, ka rozmarīnskābriskās eļļas, tanīnus un rozmarīnskābi. un karnozīnskābe, divas galvenās aktīvās vielas, kas ir rozmarīna sastāvā, labvēlīgi iespaido arī citus procesus, piemēram, palīdz samazināt cukura līmeni asinīs un, piesaistot brīvos radikāļus, nodrošina papildu aizsardzību smadzenēm.
Daži pētījumi pat vedina domāt, ka rozmarīns var aizkavēt smadzeņu novecošanu un saslimšanu ar neirodeģeneratīvām slimībām kā Alcheimera slimība.
Tāpat dažas vielas, kas no rozmarīna nonāk tējā, spējot atbalstīt acu veselību.
Pat rozmarīna aromāts iedarbojas labvēlīgi. Izpētīts, ka tas uzlabo koncentrēšanās spējas, atmiņu un garastāvokli.Rozmarīna infūziju var izmantot meteorismā un regulēt gremošanas procesus. Tas arī nomierina, mīkstina sāpes, regulē asinsspiedienu un darbojas kā diastolisks. Rozmarīna eļļa tiek plaši izmantota aromterapijā.
Mūsdienās zālīšu pazinēji rozmarīnu lieto žultspūšļa un aknu slimību ārstēšanā. Rozmarīnam piemīt antiseptiska iedarbība, kas palīdz cīnīties ar gripu, vīrusiem un saaukstēšanos.
Rozmarīnu uzskata par piemiņas, uzticības un draudzības simbolu, un tradicionāli tas tiek izmantots kā kāzās, tā bērēs. Ticēdamas, ka rozmarīns ir mīlestības un skaistuma dievietes Afrodītes dāvana, līgavas sendienās rozmarīna zariņu ievija vainadziņā kā savas uzticības simbolu.
Vienkāršākais veids – pagatavot tēju. Tējkaroti rozmarīna lapiņu aplejiet aptuveni ar 300 ml verdoša ūdens, 5–10 minūtes nostādiniet (atkarība no tā, cik stipra tēja garšo), izkāsiet un dzeriet uz veselību.
Rozmarīna krūms nav tikai dekoratīvs augs. Šis ir spēcīgākais gaisa attīrītājs! Pārvelc ar plaukstu lapotni, un istaba ir piepildīta ar uzmundrinošu aromātu, kas ir noderīgs un iznīcina baktērijas.
Mūsu reģionā rozmarīns tiek audzēts podos, ziemošanas laikā neapkurinātās telpās (maks. -10 ° C). Jūs varat to kultivēt atklātā dārzā, klintīs, malās - pie jūras. Jums tomēr vajadzētu to pasargāt no aukstuma ziemā. Rozmarīnu vajadzētu stādīt saulainās vietās dziļos konteineros standarta augsnē, sajaucot 1: 1 ar smiltīm.
. Jauniem stādiem ir nepieciešama regulāra laistīšana, bet nobriedušiem augiem nav nepieciešams daudz ūdens.
Rozmarīns ir jutīgs pret temperatūras svārstībām. Apkures sezonā regulāri apsmidzini krūmus, sākoties karstumam, iznes podiņus uz balkona.
Vēl tikai viena dārzkopības ekspertu piebilde. Speciālisti ir ievērojuši, ka rozmarīns mīl intensīvu gaisa cirkulāciju.
Lai stiprinātu jauno augu stublājus un dzīvoklī veidotos sulīgi krūmi, blakus tam vajadzētu novietot ventilatoru un ieslēgt to pusstundu dienā.
Tas labi aug smilšainā augsnē, kas spēs apgādāt ar augšanai nepieciešamajām vielām. Ja vēlies rozmarīnu stādīt dārzā, ieraksti kalendārā šī darbiņa veikšanu aprīļa mēnesī.
Augs patiesi labi spēj paciest aukstumu un izturēt salnas līdz pat -15 grādu atzīmei, taču mūsu platuma grādos termometra stabiņš ziemās noslīd arī zemāk, tāpēc šeit to varam mazāk saukt par mūžzaļu – šī iemesla dēļ tiek meklētas alternatīvas, pie Vislabāk jebkura garšauga lapas vai zaļumus noplēst, ne griezt ar šķērēm, jo tādā veidā var traumēt augu un jauno lapu augšana var tikt aizkavēta.mēram, audzēšana siltumnīcās kastēs vai vēsā telpā iekštelpās
Neskatoties uz to, ka rozmarīns ir visai kaprīzs un grūti kopjams, tas labi sader ar citiem augiem. To var stādīt pat vienā traukā ar pētersīļiem, dillēm, timiānu, baziliku, lauru koku. Šāda kompozīcija kļūs par īstu smaržīgu rotājumu tavā mājā.
Rozmarīnam patīk siltums un gaisma. Normālai pieauguša auga augšanai telpās ir nepieciešams uzturēt temperatūru 15-25 ° C robežās un izvairīties no pēkšņām temperatūras izmaiņām. Ja augu novieto uz palodzes, logs ir jāatver pēc iespējas mazāk, vai arī pods jānoņem vēdināšanas laikā, jo pēkšņa temperatūras maiņa var izraisīt lapu nokrišanu. Lai gan rozmarīns ir termofīls augs, tas viegli panes zemu temperatūru.
Rudenī garšaugu var audzēt uz balkona, bet temperatūra nedrīkst būt zemāka par 12 ° C. Tomēr arī zemāka temperatūra nekaitēs augam, bet, gluži pretēji, aktivizēs ziedēšanu un dzinumu augšanu. Lai cik paradoksāli tas izklausītos, lai krūms ziedētu mājās, tas īslaicīgi jānovieto vēsā telpā.
Augsne un pods
Lai izaudzētu rozmarīnu dzīvoklī, vispirms jāizvēlas pareizais pods. Ņemot vērā auga sakņu ievērojamo sazarojumu, trauks jāizvēlas plašs (plats), vidēja izmēra (15-20 cm diametrā) no poraina dabīga materiāla, jo saknēm ir “jāelpo”. Ideāls variants šajā gadījumā būtu māla puķu pods.
Rozmarīna stādīšana tiek veikta īpaši sagatavotā augsnē. Augsnei jābūt brīvai, caurlaidīgai, ar neitrālu vai nedaudz sārmainu skābumu. Vispiemērotākais ir jau apstrādāts augsnes maisījums uz kaļķa bāzes, kuru var iegādāties ziedu veikalā. Ja rozmarīna audzēšanai izmanto “universālo” augsnes maisījumu, tad tam jāpievieno kūdra un smiltis. Augsni rozmarīna stādīšanai vari pagatavot arī pats. Lai to izdarītu, jāsajauc šādi komponenti: lapu (komposta) augsne (2 daļas), melnzeme, kas attīrīta no saknēm (2 daļas), upes smiltis (1 daļa), kūdra (1 daļa), humuss (1 daļa). Pirms auga stādīšanas sagatavotajai augsnei jābūt labi samitrinātai.
Lai ziemā audzētu rozmarīnu mājās, vismaz reizi dienā nepieciešams papildu apgaismojumsTas pieder tiem augiem, kuri tiešos saules staros jūtas ērtāk nekā daļēji ēnā
Augu pavairošana tiek veikta rudenī. Vispiemērotākais laiks ir septembra beigas - oktobra sākums. Stādīšanai nogrieziet mazus zarus un sagriež spraudeņos. Katrai griešanai vajadzētu būt apmēram 10 cm garai, un tai vajadzētu būt 3-4 starplikām