Ehinācijas/rudbekijas-Puķes, kas zied 70 dienas!
Ehinācijas (Echinacea) ir asteru dzimtas augi, kuru dzimtene ir Ziemeļamerikas vidusrietumu reģions.Rudbekijas sauc par ehināciju rudbekijām.
3 galvenās ehinācijas prasības
- Saule, atklāta vieta.
- Vidēji bagāta augsne, bagāta augsne. Vislabāk ehinācijas jūtas lapu trūdzemē.
- Drenēta augsne. Vidēji mitrs, bet ne pārmēru.
- Ehinācijas nav ļoti prasīgas puķes – ne vienmēr jābūt ārkārtīgi bagātai augsnei, bet, kas ir svarīgi, tai noteikti jābūt irdenai un drenētai, lai nestāvētu ūdens.
- Ehinācijas necieš pārlieku mitrumu, it sevišķi klusajā periodā, kad augs vairs neaug, – rudenī un ziemā. Tad, ja ir liels slapjums, ehinācijas sakneņi pamazām iet bojā, nopūst.
- Kaimiņi ehinācijai netraucē, tā labi jūtas cieši blakus citām puķēm.
- Lai gan ehinācija ir saulmīle, viņai pietiek ar to, ka galva ir ārā, saulītē, bet kājas var atrasties arī lapu radītajā ēnā, tā pacieš nelielu noēnojumu.
- Ieteicams mēslot ar komplekso mēslojumu, kurā slāpeklis un kālijs ir vienādās devās, bet fosfora mazāk. Mēslošanu veic aprīļa beigās, maijā sākumā, kad augi pamodušies un vecie laksti nogriezti. Tas dzen ārā jaunos dzinumus un nobriedina.
- Ziemā ehinācijas var nepiesegt. Bet ar nosacījumu, ka tās nenogriež līdz zemei – daļu lakstu atstāj. Ja nogriež visus, tad uz ziemu jāmulčē ar kūdru.
- Ehināciju stādījumi ik pa laikam jāatjauno, jo tās ir samērā neilga mūža ziemcietes. Proti, pēc ilgmūžības ziemcietes dalās trijās grupās – ir puķes ar īsu mūžu, ar vidēju mūžu un ar ļoti garu mūžu. Ehinācijas pieder pie vidējās grupas.
Zini! Vāzē ehinācijas stāv izcili – nedēļu būs kā tikko grieztas! Pēc tam, kad novīst, mēļlapiņas var noplēst, un paliek skaistie, stingrie bumbuļi, kas atkal stāv vāzē. Tos var arī izžāvēt un izmantot floristikā.
. Visām ehinācijām ir ārstnieciskas īpašības, taču medicīnā pamatā izmanto: E. angustifolia, E. pallida un E. purpurea.
Ehinācijas nav jaunums, mūsu dārzos sastopamas jau pasen, taču tās mūs iepriecina un pārsteidz ar daudzām un dažādām šķirnēm, kur katra no tām sacenšas ar krāsu un ziedu formas dažādību. To ziedēšana ilgst apmēram 70 dienas, no jūlija līdz septembrim, bet regulāri izgriežot vecos ziedus, tās mēdz ziedēt līdz pat salam!
Ehinācijas ir daudzgadīgi augi, taču tās nebūt nav ilgmūžīgas, kaut izskan arī tādi viedokļi. Lai tās labi augtu un krāšņi ziedētu, nepieciešama saulaina vieta, pieļaujams neliels noēnojums, auglīga un labi drenēta augsne. Mēslo pavasarī ar ilgiedarbības komplekso mēslojumu. Ļoti piemērots ir arī slieku šķidrais biohumuss. Lai krūmi veidotos kupli un bagātīgi ziedoši, nepieciešams stādus ik pēc 3-4 gadiem dalīt. Ehinācijas pavairo vai nu veģetatīvi (dalot pavasarī) vai ar sēklām. Sēklas dīgst labi – pie +18-20 grādiem, apmēram divu nedēļu laikā.
Ehinācijas sliktos apstākļos var piemeklēt miltrasa, tumšplankumainība, puves. Tāpēc rudenī tās ieteicams nogriezt, lai, ja ir slapjas ziemas, neveicinātu cerā veidojušos pelējumu un puvi. Var apputināt ar ogles pulveri. Uz ziemu vēlams nomulčēt ar sausu segmateriālu. Ļoti labas kā segmateriāls, ir ozolu lapas.
Ehināciju pielietojums ir samērā plašs – dārzos kā krāšņumaugu, floristikā – pēc noziedēšanas zieda viducītī veidojas ass "ezītis", kur no šī vārda grieķu valodā "echinos" – cēlies auga nosaukums, kā arī, protams, medicīnā. Ehinācijas piesaista bites un tauriņus. Ehināciju šķirņu daudzums ir iespaidīgs!
Sevišķi pateicīga šādā ziņā ir Echinacea pallida. Bet Latvijā tā ir mazāk iepazīta, tāpēc to varbūt mazāk mīl. Istenībā pallida ir ļoti skaista. Kad to saliek kopā ar ‘Fatal Attraction’ – izskatās patiešām romantiski, tās cita citu papildina. Viena ir garāka un gaišāka, otra – īsāka un tumšāka. Arī ar ‘Rubinstern’ pallida IR perfektA.
Ehinācijas ir rudbekiju, pīpeņu un helēniju radinieces – tās visas pieder pie kurvjziežu dzimtas! Dārza košumam iecienītākā ir purpura ehinācija Echinacea purpurea – zieds ar purpursārtu mēlziedu vainagu un izteiksmīgu, konusveida centru zaļganbrūnā krāsā. Uzzied jūlijā un turpina ziedēšanu pat septembra sākumā.
Ehināciju ģintī ietilpst arī bālziedu ehinācija Echinacea pallida ar bālrozā ziediem, dzeltenā ehinācija Echinacea paradoksa ar dzelteniem ziediem un šaurlapu ehinācija Echinacea angustifolia.
Šaurlapu un bālo ehināciju izmanto farmācijā, abas iekļautas Britu ārstniecības augu farmakopejā, jo satur daudz ārstnieciski vērtīgu aktīvo vielu. Kā savā grāmatā raksta farmācijas zinātņu doktore Vija Eniņa: «Ar pretvīrusu, imūnsistēmu aktivizējošu, pretiekaisuma, antibakteriālu, pretsēnīšu, asinsspiedienu paaugstinošu un brūču dziedējošu iedarbību.»
Izmanto gan saknes, gan ziedus, gan lakstus. Bet arī purpura ehinācijai piemīt ārstnieciskās īpašības, un, ja dārzā ir pietiekami daudz vietas, tās vari audzēt un žāvēt tējai!
Pārbaudīts praksē! Vāzē ehinācijas stāv izcili – nedēļu būs kā tikko grieztas! Pēc tam, kad novīst, mēļlapiņas var noplēst, un paliek skaistie, stingrie bumbuļi, kas atkal stāv vāzē. Tos var arī izžāvēt un izmantot floristikā.
Kas patīk un kas ne
Ehinācijas nav ļoti prasīgas puķes – ne vienmēr jābūt ārkārtīgi bagātai augsnei, bet, kas patiešām svarīgi, tai noteikti jābūt irdenai un drenētai, lai nestāvētu ūdens. Ehinācijas necieš pārlieku mitrumu, it sevišķi klusajā periodā, kad augs vairs neaug, – rudenī un ziemā. Tad, ja ir liels slapjums, ehinācijas sakneņi pamazām iet bojā, nopūst.
Kaimiņi ehinācijai gan netraucē, tā labi jūtas cieši blakus citām puķēm.
Jaunās, krāšņās hibrīdo šķirņu ehinācijas tiek pavairotas ar meristēmām – tātad, izmantojot tikai nelielu augaudu daļu, sterilos laboratorijas apstākļos un piemērotā barotnē atjaunojas viss auga organisms. Arī tāpēc hibrīdo šķirņu stādi ir dārgāki – visas šķirnes ir licencētas. Vai tās veidos kuplus krūmus vai ne – atkarīgs no šķirnes.
Ir firmas un selekcionāri, kas, radot jaunus hibrīdus, lielāku vērību pievērš tieši eksotiskai krāsai un formai, bet ne tik daudz cera kuplumam. Piemēram, košā ‘Hot Lava’ neceros.
Meristēmu ehinācijām ieprogrammētais mūžs ir līdz četriem pieciem gadiem. Taču atkal – daudz kas atkarīgs no šķirnes un no augšanas apstākļiem! Ir tādas, kuras manā dārzā aug jau sesto gadu un uzvedas brīnišķīgi. Piemēram, ‘Green Jewel’ veidojas ļoti skaists cers,
Ir arī ehinācijas, kuras vairojas ar sēkliņām. Piemēram, pallidas, baltās ‘Primadonna White’, ‘Rubinstern’. Tās mēs sējam un audzējam no sēkliņām.
Zaļās ehinācijas pamana. Turklāt tās dārzā var viegli piekombinēt jebkam, zaļais visam piestāv. Derēs kopā ar baltiem ziediem un pietušēs kādu spēcīgāku krāsu dārzā.
· ‘Fatal Attraction’, burvīgs skaistums. Augums ziedot – 80 cm. Tai ir tumšs, gandrīz melns kāts, kas vēl vairāk izceļ jau tā spilgti violetrozā ziedu.
Atveras nedēļu, divas vēlāk par pārējām ehinācijām.